Каменния град - включва гид и трансфер до Камения град. Турът може да се нагоди към предпочитанията на туристите. Продължителност - 4 ч., може да се удължи по желание
Х-л 3*: 55 USD на човек (5 < човека)
Х-л 4*: 55 USD на човек (5 < човека)
Опасан с лабиринт от тесни улички, криви пасажи и порутени къщи с надвиснали балкони, Каменния град е наречен така заради кораловия варовик, използван за изграждането му. Арабските търговци са строили къщи тук, след като натрупват богатство чрез търговия със злато, слонова кост, карамфил и – най-доходоносната и най-ужасяваща – търговията с роби, предназначени за целия свят. Робството бива премахнато през 1897 г., а с промяната на търговските модели, като за наказание, градът започва да запада. Днес на мястото на стария робски пазар се извисява африканска църква от ХІХ в., а главният олтар е изграден на мястото, където някога се е издигал позорния стълб в опит за прочистване и опрощение.
Персите първи открили острова още през 8-и век, а през 17-ти и оманците последвали дирите им, създавайки империя в Източна Африка. През 1840 г. султанът на Оман се преместил тук и направил града своя столица. Малко по-късно, през 1861 г., Занзибар става независим султанат, а града - космополитен, населен от араби, африканци, индийци и европейци.
Къщата на чудесата (Beit el-Ajaib) е един от най – важните символи на града. Тя е построена в чест на султан Баргаш от морски инженер и се радва на изключително интересна архитектура. Тя е и първата и единствена къща с електричество в Занзибар. Затова и местните започнали да се страхуват от нея и я нарекли „къщата на чудесата”. Сградата е обявена за национално богатство, а в момента там се помещава националния музей, отворен за посетители от 2002 г. /Фотографирането е срещу допълнтелно заплащане/. Къщата на чудеса е преживяла доста сътресения, бомбардирана и отчасти разрушена, до реставрирането си през 2002 г. Има дори и честта да приюти изследователят Дейвид Ливингстън, който отсяда в нея през 1866 г. преди последната си експедиция в Африка. Друг крайбрежен дворец, „Бейт ал-Сахел“, също е музей, посветен на занзибарското кралско семейство. От крайбрежието плъзва мрежа от тесни улички, опасани от големи дървени порти, с релефна резба и месингови гвоздеи. Повечето сгради датират от 19-и век, но крепостта „Олд Форт“ – сега културен и развлекателен център – е построена от оманците още през 17-и.
Плантации с подправки - полудневен тур, с вкл. транспорт, гид, вход
Х-л 3*: 55 USD на човек (5 < човека)
Х-л 4*: 55 USD на човек (5 < човека)
Историята на Занзибар няма да е пълна без да споменем подправките - карамфил, канела, пипер и много други, купувани от султаните на Оман и една от причините за начало на търговията с роби. Можете да видите плантациите с подправки в непосредствена близост до град Занзибар и да се включите в тур, който ще пренасити сетивата ви с ароматите на пресните билки. По време на тура ще получите детайлно описание на разнообразни подправки, както и на приложенията им в кулинарното изкуство и козметиката. Посетителите ще бъдат ще бъдат впечатлени както от огромното разнообразие подправки, които се произвеждат, така и от лечбните им свойства, подпомагащи лекуването на различни заболявания. На място, в плантациите, можете да закупите по-евтино подправки и извличните от тях масла.
Делфини, южно крайбрежие - полудневен тур, с вкл. транспорт, гид, продължителност: 2 часа
Х-л 3*: 60 USD на човек (5 < човека)
Х-л 4*: 60 USD на човек (5 < човека)
Турът започва от южната част на острова и по- точно от Kizimkazi, район обитаван от множество делфини от вида Афала и Дългоклюната стенела. Освен веселата игра на делфините от близко разстояние, ще наблюдавате и красиви коралови рифове, пъстри тропически риби и ще се любувате на кристалните тюркоазени води на индийския океан, удобно отпуснати в лодката доу.
Горския резерват Йозани - полудневен тур, с вкл. транспорт, гид, вход
Х-л 3*: 50 USD на човек (5 < човека)
Х-л 4*: 50 USD на човек (5 < човека)
Намира се в източната част на Занзибар и е дом на маймуната Червен Колобус, която е среща само в Занзибар. Маймуните са изпълнени с дух и характер и са на свобода в естествената си среда. Можете да ги видите от близо и непосредствено извън резервата. Много са фотогенични и ако са в настроение, могат до безкрай да се закачат с вас. В резервата можете да видите и други животински видове, като маймуната Sykes, малки антилопи, диви прасета и над 50 вида пеперуди и 40 вида птици. Говори се, че потайният Занзибарски леопард (видян за последен път преди години) се храни в резервата през нощта – може би за това резервата приема посетители само през деня!? Резервата Йозани е с отлична мрежа от естествени пътеки, а гидовете са професионалисти, които ще ви предоставят изчерпателна информация за многообразието на животинските видове наокло.
Местността Paradise beach & рок ресторант
Само за Х-л 4*: 25 USD на човек (5 < човека)
Разходка из местността, която дава името на хотела. Отпътува се с малка лодка до другата страна на залива. Там ще намерите красив плаж с мангрови дървета и тропическа растителност. Предстои време за разходка и среща с местните жители. Следва посещение на Рок ресторанта, един от най-известните в Занзибар. Изграден е върху голяма скала в океана. При отлив можете да се разхождате от плажа до ресторанта, а при прилив – отново се качвате при останалите на лодката. Гледката е невероятна, а ресторантът сервира много вкусна храна и освежаващи напитки.
Prison Island
Х-л 3*: 50 USD на човек (5 < човека)
Х-л 4*: 50 USD на човек (5 < човека)
Това зловещо име никак не отговаря на красотата и спокойствието, които струят на талази около този остров. Името си острова наследява от времената, когато тук са изпращани бунтовници, осмелили да се вдигат срещу султанската власт, които почти веднага били продавани в робство. Когато става британска колония, затворническият остров се превръща в карантинна спирка при съмнения за жълта треска на за района на цяла Източна Африка. Част от построения стационар днес е превърната в бутиков хотел за резервация, за който се чака с месеци наред.
По-интересното обаче са днешните домакини на острова – сейшелските костенурки. През 1919 г. британският губернатор на Сейшелските острови изпратил като дар на султана четири гигантски сухоземни костенурки, на възраст около 20-30 години. Явно климатът така добре им понесъл, че след двайсетина години броят им значително нарастнал и достигнал 200. След неконтролируемото им използване от човека, броят драстично спаднал и се налажили спешни мерки на правителството за запазване на популацията. И днес това, което прави острова наистина забележителен, са белите фино- пясъчни плажове, впечатляващата тропическа растителност и гигантските костенурки.
Специални преференциални пакети само за нашите туристи:
Каменния град + Плантации с подправки
Х-л 3*: 70 USD на човек (5 < човека)
Х-л 4*: 60 USD на човек (5 < човека)
Каменния град + Prison Island
Х-л 3*: 70 USD на човек (5 < човека)
Х-л 4*: 60 USD на човек (5 < човека)
Safari Blue, залива Menai - целодневен тур с включен обяд
Х-л 3*: 55 USD на човек (5 < човека)
Х-л 4*: 55 USD на човек (5 < човека
Пълен ден на арабска лодка доу сред тюркоазените води. След кратко пътешествие спирате на ивичка пясък сред океана, т.нар. пясъчна коса, Kwale, където се подготвят сенчести тенти за приятна отмора с дегустация на тропически плодове. Възможност за гмуркане с шнорхел или къпане и много снимки. Следваща спирка - мангровата лагуна , където може да поплувате. После ви очаква огромен 500- годишен боабаб. И точно преди да прегладнеете – отивате на синята лагуна , където е сготвен вкусен обяд от гриловани морски дарове- лобстери, раци, скариди, риба, калмари. Ако не обичате морска храна, алтернативата е пиле или вегетарианско меню по предварителна заявка. И тъй като докато похапвате океанът се е отдръпнал – нарамете багажа си и тичайте през водата да си хванете лодката за обратния път.
Северно крайбрежие Kendowa & Nungwi с костенурковия резерват – целодневен тур
Х-л 3*: 35 USD на човек (5 < човека) + 5 USD на човек такса за костенурковия резерват
Х-л 4*: 25 USD на човек (5 < човека) + 5 USD на човек такса за костенурковия резерват
Тук е столицата на строенето на местните доу лодки. По време на пътуването ще видите местни селища, рибни пазари, типични работилници. Първата спирка е плажа Кендова, който заедно с Нунгви си съперничат за званието най – хубав плаж на Занзибар. Освен за разходка, къпане и лежане, плажът е идеално място за купуване на сувенири и пазарлък с местните продавачи. И разбира се за пиене на 1-2-3 бири Kilimandjaro ( If you can not go to Kilimandjaro you can drink it ;)
Следващата спирка (следобед) е Nungwi - костенурковия резерват – аквариум, където болни костенурки са подлагани на лечение преди да бъдат върнати обратно в естествена среда. Самото селище Nungwi разкрива идилични гледки на мамите, които готвят приведени над огнището, а усмихнати деца припкат и играят около тях.
Резерватът JOSANI + Reef&Beach или JOSANI + Paradise Beach - 40 usd
Танзания
Санитарен режим: Задължително е да се взимат профилактично таблетки против малария - на континанталната част. За Занзибар не е препоръчително, там няма малария. По желание могат да се използват репеленти против комари като Autan или Off, или други марки.
Необходимо е приемането на повече течности. Забранена е консумацията на питейна вода от чешмите. Да се внимава при консумацията на плодове и зеленчуци - да са измити.
Местна валута: Танзанийски шилинг (TZS)
Препоръчва се носенето на долари или евро. Препоръчва се носенето на копие от документ за самоличност и малко количество пари. При необходимост се сменят на място в обменните бюра на хотелските комплекси или в Каменния град.
Занзибар
Занзибар е полу - автономна област от Обединена република Танзания, Източна Африка и представлява архипелаг в Индийския океан, намиращ се на 25 - 50 км. от крайбрежието на континента. На територията й има два големи острова – Унгуджа и Пемба и множество ( над 50) малки острови. В славното си минало, Занзибар е била отделна държава с богата търговска история в арабския свят. В 19 век става център на султаната на Оман и Мускат, от който се управлява цялата ивица от Сомалия до Мозамбик. Освен с плантациите за джинджифил, обаче, търговията със слонова кост и злато, добива и печална известност като най-голямото пристанище, от където са отплавали уловени от вътрешността на континента роби към всички точки на света. През 1964г. се обединява с Танганика и заедно формират Танзания. В днешно време Занзибар успява да запази автономия в рамките на съюза. Населението е около 1 070 000 жители с площ от 2 643 кв.км и столица Занзибар.
Основните източници на препитание са добива на подправки, лико от рафия и туризъм. Занзибар е известна с производството на карамфил, индийско орехче, канела и черен пипер. Поради тази причина тези острови често се наричани островите на подправките. Занзибар може да се похвали и с някои ендемични видове като Занзибарския червен колобус (вид маймуна) и Занзибарски леопард, за който се предполага, че е изчезнал поради изтребване. Занзибар е и изключително подходящ за сърф и дайвинг.
Сезони ( чисто теоретично)
Сух сезон от юни до октомври - слънчево и сухо време
Сезон на „дългите дъждове" от средата на март до средата на май - има дни без валежи, има дни с 15-20 мин. порои
Сезон на „късите дъждове“ от ноември до декември
Къс сух сезон - януари - февруари
Най- ниска измерена температура - 19 градуса (юли - септември)
Най- висока измерена температура – 38 градуса (март)
Валута
Танзанийски шилинг (TZS) . Приблизителен обменен курс: € 1 = TZS 2333 или USD 1 = TZS 2155
Най- доброто място за обмяна на валута - Каменния град. Банкомати има само в Каменине град. В малко хотели и магазини се приемат картови плащания. Извън Каменния град няма налични банкомати. Този на летището обикновено не работи затова не разчитайте на него.
Не е нужно да обменяте местна валута - долари се приемат навсякъде ( и на плажните магазинчета), при курс USD 1 = 2000 TZS
Религия
Занзибар е мюсюлманска страна. Добре е жените да не са прекалено разголени извън плажа и хотелите и да се проявявя дискретност при консумация на алкохол. Не е препоръчително да се яде на публични места по време на свещения Рамадан (преди залез слънце).
Часова зона
Танзания и Занзибар се намират в същата часова зона като България затова няма разминаване на лятното часово време. През зимното - Занзибар е +1ч.
Интересно:
Островната държава била твърде слаб съперник за колониалните сили. Когато Германия предявява претенциите си в Източна Африка през 1890 г. се договаря с британците да замени Занзибар за остров Хелголанд в Северно море. Така Занзибар става британски протекторат. През 1896 г. oбаче избухват бунтове около въпроса за наследяването на султанския престол. Кралството изпраща своя флот срещу oстрова. Британските кораби започват обстрел на крайбрежието като потопяват султанската яхта и разрушават харема. След обстрел от 38 минути Занзибар се предава. Така англо-занзибарският конфликт държи рекорда за най-кратката война в историята.
Полезно :
На Занзибар няма малария. Достатъчно е да носите репеленти и да ги използвате по указанията.
Не е нужно да обменяте местна валута - долари се приемат навсякъде.
Винаги се пазарете за цената! Независимо дали за допълнителни турове или сувенири.
Не носете скъпи вещи извън хотелите, за да не шокирате местното население.
Ако желаете да наемете кола е задължително да имате международна шофьорска книжка - издава се от КАТ ( 30 лв)
Рент - а- кар може да се наеме от хотела - 30 щ..д. на ден.
Ако се пренася алкохол до Занзибар, трябва да е в основния багаж, който е транзит.